Hamarosan napi kihívást indítok, amit itt tudtok követni:
Rendlakók Takarékosság és rendszerezés az infláció ellen
A blog elsődleges célja, hogy ledöntse a tabut a háztartástanról. A legfontosabb a beszélgetés elkezdése. Hogyan tudnál valamit jól csinálni, ha nem tudsz róla beszélgetni? Szerencsére léteznek modern módszerek, amik a segítségünkre lehetnek. Ezeket szeretném itt bemutatni, illetve kommentelés lehetőséget biztosítani.
2024. november 28., csütörtök
Decemberi változások
Kedves Olvasók!
Köszönöm mindenkinek a kérdőív kitöltését.
Még november 30-ig lehet kitölteni, illetve az ajándék Karácsonyi Ajándék tervezőt letölteni.
Az eddigi válaszok alapján a Rendlakók névre lesz átkeresztelve a projekt, azonban a megosztott linkekre tekintettel ezt a blogot január 1 után fogom átnevezni.
A rendlakok.hu építése elkezdődött. Amint sikerül megküzdenem a menüvel és betölteni az itteni tartalmakat, nyilvánossá fogom tenni.
Eddigi kommentjeitek és visszajelzések alapján:
- rövidebb cikkek
- több fotó
- videós tartalmak kerülnek majd az oldalra.
Ha lenne még további javaslatod, megírhatod kommentben.
Köszönöm!
Takarítás helyett szabadulj meg a felesleges dolgoktól – így könnyebb lesz!
A kevesebb tárgy kevesebb porfogót jelent, és sokkal könnyebbé teszi a takarítást. Ha van egy bútorod, aminek a mélyére nem is emlékszel, hogy mi van benne, ideje alaposan átvizsgálni és szelektálni. Az ilyen elfeledett dolgokat csak azért őrizzük, hogy időről időre elő kelljen venni őket, és takarítani kelljen körülöttük. Miért tartsuk őket, ha már nincs rájuk valódi szükség?
A magyar „Majd jól lesz valamire” mondásnak viszont ideje véget vetni. Átmentünk egy világjárványon, sok válságon, és ezekre a dolgokra akkor sem volt szükségünk. Mire várunk még? Ha nem használtad őket hosszú ideje, valószínűleg nem is fogod. Eljött az ideje, hogy elajándékozd vagy eladd őket. Ne őrizgesd őket örökké, míg végül tönkremennek!
A szelektálás nemcsak a takarítást könnyíti meg, hanem a mentális terhet is csökkenti. Ha elengedjük a felesleges dolgokat, jobban fókuszálhatunk arra, ami valóban fontos.
A tartalékok újragondolása:
Ha te is olyan típus vagy, aki mindig minőségi cseretartalékot tart, és a régi, kopott dolgokat használod, most gondold át! Amikor egy minőségi cserét tartasz, fennáll annak a veszélye, hogy az sosem kerül használatba, és "állni fog", miközben a régi tönkremegy. Az életminőséged nem attól fog javulni, hogy egy tartaléknak szánt, jó minőségű tárgyat őrzöl, hanem ha azokat használod, amelyek valóban hozzájárulnak a mindennapjaidhoz.
Ne tartsd őket örökké, hogy végül kárba menjenek!
Ez is érdekelhet:
KonMari-módszer: Hogyan könnyítheted meg a takarítást a rendszerezés segítségével?
A KonMari-módszer alapja a „boldogságot hozó dolgok” elve, amely azt jelenti, hogy csak azokat a tárgyakat tartjuk meg, amelyek valóban örömet okoznak számunkra. De hogyan segít mindez a takarításban? Nézzük meg a módszer néhány kulcsfontosságú tárolási és rendszerezési trükkjét, és hogyan könnyítik meg a takarítást!
1. Csökkentett rendetlenség – kevesebb porfogó
A KonMari-módszer egyik legfontosabb elve, hogy csak azokat a dolgokat tartsuk meg, amelyek örömet okoznak, és minden más tárgyat búcsúztassunk el. Ez a megközelítés segít abban, hogy minimalizáljuk a felesleges dolgokat, és ezáltal csökkentjük a rendetlenséget.
Miért segít ez a takarításban?
- Kevesebb tárgy = kevesebb porfogó: Minél kevesebb dolog van otthon, annál kevesebb felületet kell takarítani. Azok a felesleges tárgyak, amik csak porfogók, gyakran akadályozzák a tisztítást. Ha mindent átválogatunk, és csak azokat tartjuk meg, amik valóban fontosak, sokkal könnyebb lesz az alapos takarítás.
- Tisztább környezet: A kevesebb tárgy segít abban, hogy átláthatóbbá váljon a tér, és könnyebben hozzáférhetőek legyenek a fontos dolgok, így a takarítási folyamat is gördülékenyebbé válik.
2. Helytakarékos tárolás – könnyebben elérhető dolgok
A KonMari-módszer hangsúlyozza a megfelelő tárolási rendszerek kialakítását. Marie Kondo gyakran javasolja, hogy minden tárgynak legyen saját, könnyen hozzáférhető helye, hogy ne kelljen keresgélni takarítás közben. A tárolásnál figyelembe kell venni a könnyű hozzáférhetőséget, és arra kell törekedni, hogy a dolgokat úgy rendezzük el, hogy ne csak jól nézzenek ki, hanem praktikusak is legyenek.
Miért segít ez a takarításban?
- Minden dolognak megvan a helye: Ha mindennek saját helye van, akkor takarítás közben nem kell minden egyes tárgyat felkutatni és átrendezni. Rendszeres használat esetén minden eszköz vagy termék könnyen elérhető, így a takarítás sokkal gyorsabbá válik.
- Rendben tartja az otthont: Az átgondolt tárolás megakadályozza, hogy a dolgok felhalmozódjanak, így a tisztántartás sokkal egyszerűbb és hatékonyabb lesz.
3. Fektessünk a vízszintes tárolásba – könnyebb tisztítani a felületeket
A KonMari-módszer másik fontos trükkje, hogy azokat a dolgokat, amelyeket tárolunk,vízszintesen rendezzük el, nem egymásra rakva. A ruhák például nem egymásra halmozva, hanem szorosan felhajtva, vízszintesen kerülnek a szekrénybe. Ezt a módszert alkalmazva minden tárgy jobban látható és könnyebben elérhető.
Miért segít ez a takarításban?
- Tisztább felületek: Ha a dolgokat egymásra rakva tároljuk, sokkal nehezebb tisztítani azokat a helyeket, ahonnan a tárgyakat le kell venni. A vízszintes tárolás segít abban, hogy a felületek könnyebben takaríthatók legyenek, mivel nem kell minden egyes tárgyat mozgatni a por eltávolítása érdekében.
- Nincs halmozódás: A vízszintes tárolás rendszere megakadályozza, hogy a dolgok túl nagy halmokba gyűljenek, így minden tárgy könnyen elérhető, és a rend is fenntartható.
4. A "kategóriákra bontás" segít a rendszerezésben
Marie Kondo azt javasolja, hogy a rendszerezéstkategóriákra bontva végezzük, nem pedig helyiségekre lebontva. Ez azt jelenti, hogy először átnézünk minden egyes kategóriát (például ruhák, könyvek, konyhai eszközök stb.), és minden egyes tárgyat végignézünk, hogy megtartsuk, amit szeretünk, és elajándékozzuk vagy kidobjuk a többit.
Miért segít ez a takarításban?
- Átláthatóság: Ha minden egyes kategóriát külön kezelünk, sokkal jobban átláthatóvá válik, hogy mi van otthonunkban. Ezen kívül a különböző kategóriák rendszerezése segít abban, hogy a dolgokat tisztán tartsuk, mivel jobban látjuk, hogy mi hová kerül.
- Hatékonyabb tisztítás: A kategóriák szerinti rendszerezés azt is lehetővé teszi, hogy a ritkán használt dolgokat a megfelelő helyen tároljuk, és ne kelljen minden egyes alkalommal kipakolni a fiókokból vagy polcokból, ha takarítunk.
5. A rend fenntartása – a takarítás mindennapos része
A KonMari-módszer nemcsak az egyszeri rendrakásra helyezi a hangsúlyt, hanem arra is, hogy a rendet folyamatosan fenntartsuk. Marie Kondo azt javasolja, hogy minden nap szánjunk néhány percet arra, hogy visszategyük a dolgokat a helyükre, és folyamatosan ellenőrizzük, hogy minden rendben van-e.
Miért segít ez a takarításban?
- Kisebb takarítási idő: Ha minden nap szánunk néhány percet arra, hogy a rendet fenntartsuk, akkor a takarítás nem halmozódik fel, és nem lesz olyan nagy munka. Az apró, napi rendrakás csökkenti a későbbi takarítás mértékét.
- Rendszeres felülvizsgálat: A rend fenntartása azt is biztosítja, hogy nem halmozódnak fel a felesleges dolgok, így mindig tisztán és rendben tarthatjuk a lakást.
Ez is érdekelhet:
Eleged van a takarításból? Íme néhány tipp
1. Takarítási rutin kialakítása
Ne várj a hétvégi nagy takarításig! Inkább minden nap szánj pár percet a kisebb feladatokra. Ha minden étkezés után gyorsan letörlöd a pultot, vagy naponta gyorsan kitakarítod a fürdőszobát, máris rengeteg időt spórolsz meg.
2. Rendszerezés + kevesebb dolog
Ha kevesebb cucc van, kevesebb dolgot kell takarítani, ugye? Próbálj meg megszabadulni a felesleges dolgoktól, például a régi ruháktól vagy nem használt cuccoktól. Ha mindent rendszerezel, sokkal könnyebb lesz rendet tartani.
3. Multifunkcionális eszközök
Ha egy eszközzel több dolgot is meg tudsz csinálni, akkor nem kell annyi időt pazarolnod. Például egy porszívó, amit nem csak a padlón, hanem a kanapén is használhatsz, sokat segíthet.
4. 10 perc takarítás
Állíts be egy időzítőt 10 percre, és rakj rendet a legnagyobb kupiban. Ne pánikolj, ne akarj mindent tökéletesen csinálni. Pár perc alatt máris sokat elérhetsz, és nem fogsz belefáradni.
5. Folyamatos tisztaság
Szokj rá, hogy mindig egy kicsit rendezed a dolgokat, így elkerülheted a nagy takarításokat. Este elpakolod a nappalit, tusolás után gyorsan áttörlöd a fürdőt, és a mosogatás után nem hagyod ott a káoszt.
6. Használj emlékeztető appokat
Letölthetsz egy ingyenes appot (pl. Todoist), hogy nyomon tudd követni a napi feladatokat. Az emlékeztetők segítenek, hogy ne halogasd a dolgokat, és ne érezd túl nehéznek.
7. Osszátok meg a feladatokat
Ha többen vagytok, ne vállald be mindent egyedül! Osszátok szét a feladatokat, így gyorsabban végzitek el, és senki sem fárad el túlságosan.
8. Gyors trükkök
- Porszívózás után: Ha gyorsan le akarsz ütni mindent, porszívózz, majd egy nedves ronggyal húzd át a padlót. Így nem maradnak apró szennyeződések.
- Kávéfilteres trükk: Ha nincs időd portörlésre, egy kávéfiltert is használhatsz, hogy ne szóródjon szét a por.
2024. november 22., péntek
Minimalista Felújítás Lépésről Lépésre: Hogyan Spórolj a Fűtéssel?
Ha már unod a hideg téli estéket, amikor a fűtést pörgetheted ezerrel, de a lakás mégis mindig fázik, akkor ideje belevágni egy minimalista felújításba. A cél nem egy teljes átalakítás, hanem apró, de hatékony változtatások, amikkel csökkentheted a hőveszteséget, és spórolhatsz a fűtésszámlán. Íme néhány egyszerű, de nagyszerű trükk, amivel könnyedén nekiállhatsz.
1. Ablakra tehető hőfólia
A hőfólia az egyik legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás, ha nincs pénzed új ablakokat venni, de szeretnéd csökkenteni a hőveszteséget. Az ablakokra tehető hőfólia nemcsak, hogy meggátolja a meleg levegő távozását, de egyben védi az ablakot a külső hőmérséklettől is.
Hogyan használd?
- Tisztítsd meg az ablakot, mielőtt rögzíted a fóliát.
- Mérd le az ablak méretét, és vágd megfelelőre a fóliát.
- Csak fel kell ragasztani a fóliát az ablak üvegrétegeire, és máris sokkal hatékonyabban tartja bent a meleget!
- A fólia könnyen eltávolítható, így ha jön a melegebb idő, nem marad rajta nyom.
TESA MOLL ABLAKSZIGETELŐ FÓLIA 1,7X1,5M - Ragasztószalag, - PRAKTIKER
Hővédő fólia ablakra – Fóliás Juci
2. Egyéb hőfóliák
Ne állj meg az ablakoknál! Vannak olyan fóliák is, amiket a falakra, radiátorok mögé vagy a padlóra tehetsz. Az ilyen fóliák segítenek visszaverni a hőt, így nem pazaroljuk el a drága energiát.
Hogyan használd?
- A radiátorok mögé helyezett hőfólia segíthet, hogy a fűtés ne a falba, hanem a szobába terelje a meleget.
- Használhatsz fóliát a padlón is, ha alatta hideg van, így melegebbé válik a lábad alatti tér.
SOLFEX HATÁSFOKJAVÍTÓ HŐTÜKÖRLAP 60X120CM - Építési fólia - PRAKTIKER
Hőtükör fólia alkalmazása: tudnivalók és lehetőségek - Masterplast
3. Hőszigetelő függönyök
Ha még nem próbáltad a hőszigetelő függönyöket, akkor ideje belevágni! Ezek a függönyök nemcsak hogy elegánsak, de szigetelnek is. Az extra vastagságuk és speciális anyaguk segít meggátolni a huzatot, és visszatartani a meleget a szobában.
Hogyan használd?
- A hőszigetelő függönyöket egyszerűen felakaszthatod a szobák ablakai vagy a bejárati ajtó elé.
- Ha nagyobb hatást szeretnél, akkor kombináld őket a hőfóliával az ablakokon, hogy dupla védelmet biztosíts a hideg ellen.
Antracitszürke termo függöny 140x260 cm Icemount – douceur d'intérieur | Bonami
Vastag hőszigetelő függöny ablakra - ajtóra - Hővédő függöny
4. Padlásban üveggyapot
A padlás szigetelése a leghatékonyabb módja annak, hogy megtartsd a meleget a házban. Az üveggyapot nemcsak a hőt tartja bent, hanem segít a zajszigetelésben is. Ha a padlásodon nincs elég szigetelés, akkor érdemes feltölteni üveggyapottal, mivel ez egy olcsó, de tartós megoldás.
Hogyan használd?
- Ha raktárnak használtad a padlást, most érdemes kipakolni, eladni, ami még jó állapotban van.
- A szigetelőanyagokat egyenletesen eloszthatod, figyelve, hogy ne hagyj ki egyetlen területet sem.
- Ha vannak elektromos vezetékek a padláson, ezeket érdemes átvizsgálni.
Ursa DF 39 Lignin üveggyapot hőszigetelő tekercs 15 cm vastag - hoszigetelesplaza.hu
Tetőtéri szigetelőanyagok. Kőzetgyapot üveggyapot szigetelés. Ára
5. Ablakot szigetelő gumiszalagok
Az ablakok körüli hézagok szigetelésére ideális megoldás a gumiszalagok használata. Ha az ablakok nem záródnak tökéletesen, ez a kis trükk sokat segíthet a hideg levegő bejutásának megakadályozásában.
Hogyan használd?
- Tisztítsd meg az ablak körüli felületet, majd vágd méretre a gumiszalagot.
- Ragaszd fel a szalagot az ablakkeret köré, különösen ott, ahol észreveszed, hogy huzatot érzel.
- Ez gyors és hatékony megoldás, ami nemcsak hogy melegíti a szobát, de segít csökkenteni a fűtési költségeket is.
Fontos: A modern műanyag ablakokon 15 évente cserélni kell a gumiszalagot, mivel az idővel elöregszik, és elveszíti szigetelő tulajdonságait.
Ajtószigetelés & ablakszigetelés vásárlása és rendelése - OBI
6. Páramentesítő készülékek
A páramentesítő készülékek nemcsak a nedvesség eltávolításában segítenek, hanem hozzájárulnak a lakás hőmérsékletének stabilizálásához is. A túl magas páratartalom a hideg érzését erősítheti, így érdemes beruházni egy jó minőségű páramentesítőre. Érdemes egy drágább készüléket vásárolni, ami legalább középkategóriás, hogy biztosra menjünk a szárítási képességében.
Hogyan használd?
- Helyezd el a páramentesítőt a leginkább párás helyiségben, mint például a fürdőszobában vagy a konyhában.
- A készülék segít megőrizni a levegőt szárazabb állapotban, így a hőérzet is javul, és elkerülheted a penészesedést, ami hosszú távon a falak állapotát is károsíthatja.
Páramentesítő, DryFy20 420W 20l/d 230m³/h 40-50m² DrySelect 45dB Szürke 20l/24h | Antracit
Páramentesítő LED kijelzővel 2,2l tartállyal
A cikkben elhelyezett linkek csupán néhány találatot tükröznek az interneten, igyekeztem minél hitelesebb forrásokat ajánlani. Mielőtt bármilyen vásárlást végrehajtanátok, mindig végezzetek alapos kutatást a témában, még akkor is, ha csak kisebb összeget szántok rá. Egy hosszú távú befektetéshez elengedhetetlen a jó minőség!
A Pareto-elv és a vásárlási szokásaink
A Pareto-elv, vagy más néven a 80/20 szabály, azt mondja, hogy az élet sok területén a dolgok nagy része egy kisebb részének köszönhető. Ez eredetileg egy közgazdasági megfigyelés volt, amit Vilfredo Pareto olasz közgazdász tett, és ami azóta elképesztően népszerű lett. A lényege, hogy például a gazdaságban a vagyon 80%-át az emberek 20%-a birtokolja. De nemcsak a pénzben, hanem az élet minden területén működik ez az elv. Így például a vásárlási szokásainkra is nagy hatással van.
Ha jobban belegondolunk, sokszor úgy vásárolunk, hogy az összes pénzünk nagy része valójában csak néhány termékre megy el. Gondolj például a ruhatáradra: biztos, hogy a napi szettjeidhez a legtöbb időben ugyanazt a pár ruhadarabot viseled, míg a többi a szekrényben évekig pihen, csak akkor kerül elő, ha valami különleges esemény van. Vagy gondolj az étkezési szokásaidra: lehet, hogy ugyanazok a kedvenc ételeid kerülnek mindig a tányérodra, miközben az új éttermek vagy ételek kipróbálásának csak ritkán adsz esélyt.
Ez a mintázat az, ami a Pareto-elvet tükrözi: a költéseink és a vásárlásaink nagy része egy szűkebb körre koncentrálódik. A kérdés inkább az, hogy tudatosan kihasználjuk-e ezt a tendenciát, vagy hagyjuk, hogy a reklámok és akciók elvonják a figyelmünket a valóban fontos dolgoktól. Ha megfogadjuk a Pareto-elvet, akkor jobban fókuszálhatunk arra, amire valóban szükségünk van, és elkerülhetjük a fölösleges vásárlásokat. Például ha tudod, hogy évről évre egy bizonyos márkájú cipőt vásárolsz, miért pazarolnál pénzt olyasmi dologra, ami nem passzol a stílusodhoz, vagy amit valószínűleg nem fogsz használni?
A Pareto-elv az otthoni szelekcióban
A vásárlásnál már megtapasztalhattuk, hogy nem minden tárgy egyformán hasznos. Aztán ott van a ház körüli rendrakás, amit egyébként sokan elég gyakran halogatunk. De ha a Pareto-elvet alkalmazzuk otthon is, rájöhetünk, hogy a dolgok többsége, amit tárolunk, egyszerűen csak helyet foglal, miközben valójában nem használjuk őket.
Vegyünk például egy tipikus konyhai szekrényt. Az ember évente egyszer-kétszer belepillant, hogy mi van benne, és észreveszi, hogy egy csomó olyan cucc van, amit évek óta nem használt. Gondolj a régi turmixgépre, amit sosem kapcsolsz be, vagy a különféle konyhai eszközökre, amik az utolsó alkalommal talán még a nagymamádnál voltak használatban. Itt jön a Pareto-elv: valószínűleg a konyhában az a 20%-nyi eszköz biztosítja a legnagyobb kényelmet és praktikumot a mindennapok során, míg a többi csak pazarolja a helyet.
Ha ezt a gondolkodásmódot követjük, akkor otthon is egyszerűsíthetjük a dolgokat, elég, ha csak a valóban hasznos dolgokra koncentrálunk. Így nemcsak a helyet szabadítjuk fel, hanem kevesebb időt is töltünk a felesleges dolgokkal, és a mindennapjaink is könnyebbek lesznek. Ezzel az egyszerűsített megközelítéssel ráadásul a pénztárcánk is hálás lesz, mivel nem vásárolunk feleslegesen olyan dolgokat, amik csak a szekrények mélyén pihennek.
Példák, hogyan alkalmazhatjuk a Pareto-elvet a mindennapokban
- Ruhák: Gondolj arra, hogy hány olyan ruhád van, amit csak évente egyszer veszel fel. A Pareto-elv alapján a ruhatárad 20%-a biztosítja a legnagyobb hasznot, miközben a többi 80% alig kerül elő. Mi lenne, ha egyszerűsítenél, és csak azokat tartanád meg, amiket igazán szeretsz és használsz?
- Konyhai eszközök: Ahogy már említettem, a konyhában is alkalmazhatod a Pareto-elvet. Mi van a fiókban? A drága serpenyőt, amit minden reggel használsz, érdemes megtartani, de a használt eszközöket és a sokadik konyhai kütyüt érdemes kiiktatni.
- Technikai eszközök: A telefonunk, laptopunk, egyéb kütyüink használata is megfigyelhető ezen elv mentén. Valószínűleg a legtöbb időt az általad leginkább használt alkalmazásokkal töltöd. A többi app, ami csak a telefonodon van, de sosem használod, csak a helyet foglalja. Mi lenne, ha eltávolítanád a felesleges dolgokat, hogy könnyebben navigálj az életedben?
Záró gondolatok
A Pareto-elv nemcsak a gazdaságban, hanem a személyes életünkben is egy hatékony eszköz lehet. Ha felismerjük, hogy a dolgok kis része hozza a legtöbb hasznot, tudatosan elkerülhetjük a felesleges vásárlásokat és az értéktelen dolgok felhalmozását. A kevesebb, de jobb minőségű dolgok megtartása nemcsak a lakást, hanem az életünket is tisztábbá és egyszerűbbé teszi. És talán, ha jobban figyelünk arra, hogy mit tartunk meg és mit vásárolunk, végre megszabadulhatunk attól a hatalmas mennyiségű felesleges dologtól, ami valójában csak súlyt ad nekünk.
Ez is érdekelhet:
Vissza a Konmari modszer oldalara
-
A KonMari Módszer egy különleges rendszerezési technika, amelyet Marie Kondo japán szakértő fejlesztett ki. Célja, hogy segítsen az emberekn...
-
A szekrényed rendbetétele és a spórolás nem zárják ki egymást – sőt, segítenek egymásnak! A pénzügyi tudatosság és a rendrakás elsőre talán ...
-
Ha már unod a hideg téli estéket, amikor a fűtést pörgetheted ezerrel, de a lakás mégis mindig fázik, akkor ideje belevágni egy minimalista ...