A könyvek rendszerezése a KonMari módszer egyik legizgalmasabb és legmélyebb lépése. A könyvek nemcsak fizikai tárgyak, hanem érzelmi kötődéseinket is tükrözik, így a szelektálás és rendszerezés során fontos figyelmet fordítani arra, hogy mi az, ami valóban hasznos és örömet okoz számunkra. Kövesd az alábbi lépéseket, hogy rendet tegyél a könyveid között, és egy olyan könyvgyűjteményt építs, amely valóban tükrözi az érdeklődéseidet és céljaidat.
1. Készíts helyet a könyvek szelektálásához
Mielőtt bármit is elindítanál, készíts egy szabad felületet, ahol minden könyvet ki tudsz pakolni. Ez lehet egy asztal, egy nagyobb kanapé, vagy a padló. A lényeg, hogy minden könyv könnyen elérhető és átnézhető legyen. Ha sok könyved van, ne aggódj, ne próbáld egyszerre az összeset rendszerezni – dolgozz kisebb halmazokban, hogy ne érezd túlterheltnek magad.
2. Szelektálás: Mi az, ami valóban örömet okoz?
A legfontosabb lépés a könyvek rendszerezésében, hogy alkalmazd a KonMari alapelvét: tartsd meg csak azokat a könyveket, amelyek valóban örömet okoznak. Mi az, ami inspirál téged, ami elgondolkodtat, ami segíti a személyes fejlődésedet? Ne hagyd, hogy a könyvek pusztán a "még egyszer el fogom olvasni" vagy a "jó lesz, ha szükségem lesz rá" elve alapján kerüljenek megtartásra.
Mit tarts meg?
- Kedvenc könyveid, amelyek többek, mint egyszerű olvasmányok, amelyek személyes jelentőséggel bírnak.
- Olyan könyvek, amelyek segítenek a fejlődésedben, vagy amelyek új információkkal gazdagítanak.
Mi az, amit eldobhatsz?
- Régi könyvek, amelyeket sosem olvastál el, és nem is tervezel elolvasni.
- Újabb könyvek, amelyek nem hoznak semmi értéket az életedbe, és már nem rezonálnak veled.
Tippek: Ha nehezen döntesz, próbáld ki azt a gyakorlatot, hogy egy-egy könyvet a kezedbe véve megérzed, hogy valóban örömet okoz-e. Ha nem érzel semmit, ideje elengedni.
Ha ezután sem vagy biztos benne, érdemes egy egyszeri olvasásra szánt tornyot építened, amit rakj az ágyad vagy kedvenc foteled mellé. Ha egy hónapon belül nem kezdesz neki a torony olvasásának, akkor búcsúzz el ezektől a könyvektől! Ha elolvastad őket, egyesével tudsz köszönetet mondani nekik.
3. Rendszerezés: Hogyan tartsd rendben a könyveket?
Miután végigmentél a szelektáláson, a következő lépés a könyvek rendszerezése. A cél itt is az, hogy könnyen hozzáférhetőek legyenek, és ne csak jól nézzenek ki, hanem praktikusak is legyenek.
- Kategorizálás: A könyveket szortírozhatod különböző kategóriákba, például:
- Szépirodalom (regények, versek)
- Szakirodalom (szakácskönyvek, üzleti könyvek, önfejlesztés)
- Hobbi és érdeklődési körök(fotográfia, kertészkedés, történelem)
- Rendezés: A kategóriákon belül tedd őket sorba vagy tematikusan, például időrendben, vagy szerzők szerint. Így könnyen át tudod nézni a könyveket, amikor szükség van rájuk.
- Kisebb gyűjtemények elkülönítése: Ha egy-egy könyvet különlegesnek érzel, például dedikált könyvek, vagy különleges kiadások, ezeket tartsd egy helyen, hogy könnyen észrevedd őket.
4. Tárolás: Hogyan tárold a könyveket?
A könyvek tárolása lehet praktikus és esztétikus is. A cél, hogy ne csak rendet tarts, hanem a könyvek úgy legyenek elhelyezve, hogy az olvasás élménye is örömöt okozzon.
- Könyvespolcok: Használj megfelelő méretű könyvespolcokat, hogy a könyvek kényelmesen elférjenek. Ha helytakarékosságra van szükség, fontold meg a falra szerelhető polcokat vagy a keskenyebb tárolókat.
- Vízszintes elrendezés: Ha a könyveket nem tudod függőlegesen tárolni, próbáld meg vízszintesen is rendezni őket. Ez különleges vizuális hatást is kelthet.
- Könyvek védelme: Ha különösen értékes vagy érzékeny könyveket tárolsz, gondoskodj arról, hogy megfelelő védelem alatt legyenek, például műanyag borítással vagy különleges dobozokban.
5. Fenntartás: Hogyan tartsd meg a rendet?
Miután végigmentél a könyveid rendszerezésén, a legfontosabb, hogy fenntartsd a rendet. Ha új könyvet vásárolsz, mindig szánj időt arra, hogy átnézd, és csak akkor tedd hozzá a gyűjteményedhez, ha valóban hozzájárul a személyes fejlődésedhez, vagy örömet okoz.
Tippek a fenntartáshoz:
- Rendszeres átvizsgálás: Minden évben szánj egy kis időt arra, hogy átvizsgáld a könyveidet, és szabadulj meg a már nem releváns könyvektől.
- Új könyvek szelektálása: Ha egy új könyvet vásárolsz, gondold át, hogy van-e olyan könyv, amit már nem olvasol, és amit elajándékozhatsz vagy eladhatsz.
6. Szakácskönyvek: Mi az, ami valóban inspirál?
A szakácskönyvek különleges helyet foglalnak el sokak könyvespolcán, hiszen nem csupán receptgyűjtemények, hanem inspirációk is. Azonban, ahogy minden más könyv esetében, a KonMari módszer itt is arra ösztönöz, hogy csak azokat a szakácskönyveket tartsuk meg, amelyek valóban motiválnak, és segítenek új étkezési szokások kialakításában vagy új ételstílusok felfedezésében. Ne ragaszkodj olyan könyvekhez, amelyeket már régóta nem nyitottál ki, vagy amelyek túl bonyolultak ahhoz, hogy valóban alkalmazd a mindennapokban. Ha van olyan szakácskönyv, amelyet igazán szeretsz, és amelyet gyakran használsz, tartsd meg, de a többit bátran válaszd el, hogy helyet adjon új inspirációnak. Az is segíthet, ha azokat a könyveket tartod, amelyek különleges témákat ölelnek fel, például a helyi ételek vagy egy-egy étkezési trend, amik valóban érdekelnek.
7. Kiszelektált könyvek
Az értékesebb könyveket, szótárakat érdemes meghirdetni eladásra, azonban sokáig ne tartogasd őket, szabj határidőket! Ha sok könyvet szelektáltál ki egyszerre, érdemes egy fotót készíteni a gerincükről és egyetlen képpel körbejárni az ismerősöket, rokonokat, helyi zero waste csoportokat.
Ha nem találsz új otthont nekik, vidd el őket charity boltba vagy antikváriumba, esetleg kérdezd meg a helyi könyvtárat!
A KonMari módszer könyvekkel kapcsolatos lépései segítenek abban, hogy egy olyan könyvgyűjteményt építs, amely valóban tükrözi az érdeklődéseidet, és amely örömet és hasznos tudást nyújt számodra. Ahogy a módszer más részeinél, itt is a lényeg, hogy csak azok a könyvek maradjanak, amelyek valóban hozzájárulnak az életedhez.
Elvesztél a részletekben?
Vagy menj a Konmari módszer következő lépésére!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése